Rozwód bez orzekania o winie – jak się za to zabrać?

Niektóre małżeństwa nie kończą się szczęśliwie, ponieważ współmałżonkowie decydują się na wzięcie rozwodu. Zdecydowanie najszybciej ta procedura zostanie przeprowadzona, gdy rozwód orzeknie się bez winy któregokolwiek z małżonków. Czasami jednak partnerzy nie chcą się na to zgodzić, np. wtedy, gdy wina jednej z osób jest bezsporna, w wyniku zdrady czy też prześladowania psychicznego. Warto udać się do kancelarii adwokackiej, dzięki której uda się ustalić ścisły plan działania w zakresie własnego rozwodu, tak aby osiągnąć dla siebie korzystny wynik i maksymalnie skrócić czas rozprawy rozwodowej.

Kiedy można ubiegać się o rozwód bez orzekania o winie?

Ubieganie się o rozwody bez orzekania o winie jest jak najbardziej możliwe. Związane jest to przede wszystkim z tymi sytuacjami, w których sąd nie może określić, czy któraś z osób zawiniła. Takich sytuacji jest bardzo dużo. Sąd nie przypisze winy do jednego z małżonków również w przypadku:

  • odmiennych planów życiowych,
  • odmiennych charakterów,
  • złych stanów psychicznych.

Każdy ma prawo mieć swoje zdanie, o czym adwokat na pewno powie swojemu klientowi przed rozprawą, aby później nie było z tego powodu jakichś niespodzianek. To, że jedna osoba chce mieszkać w Polsce, a druga za granicą, nie jest powodem do tego, aby sąd przyznał komuś winę za ewentualny rozpad małżeństwa.

Złożenie wniosku o zaniechanie orzekania o winie

Kancelaria prawna podpowie zainteresowanym, iż najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o zaniechanie orzekania o winie. Na tej podstawie sąd nie wyda decyzji o winie któregoś ze współmałżonków, a rozprawa na pewno zostanie zakończona dużo szybciej. Często warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli ktoś chce szybko rozpocząć zupełnie nowy etap w swoim życiu i zakończyć stary. Batalie sądowe są nie tylko niezwykle stresujące, ale również mogą sporo kosztować. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę to, iż kwestia winy ma bardzo duży wpływ na wprowadzenie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy rozwiedzionymi osobami. Jeśli nie złoży się takiego wniosku sąd może postąpić różnie:

  • orzec o winie jednego ze współmałżonków,
  • przenieść winę na dwójkę małżonków,
  • nie stwierdzi winy współmałżonków, ponieważ nie będzie to możliwe.

Zdecydowanie najlepiej złożyć jednak odpowiedni wniosek, w czym zainteresowanym pomoże fachowa pomoc prawna, na którą warto się zdecydować w tak trudnych momentach swojego życia.

Dlaczego orzekanie o winie jest istotne?

Dla niektórych osób orzekanie o winie jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu współmałżonek, któremu stwierdzi się winę za rozpad pożycia małżeńskiego będzie miał obowiązek alimentacyjny wobec drugiej osoby. Jak widać niekiedy warto się o to postarać zwłaszcza, gdy wina jednej z osób była bezsprzeczna, lecz najlepiej przedyskutować to z kancelarią prawną i podjąć wtedy przemyślane oraz rzetelne środki prawne. Warto uczulić się na to, iż orzekanie o winie może być bardzo czasochłonne, co może przeszkodzić w realizowaniu swoich dalszych planów życiowych.

Więcej na stronie Kancelarii https://dm-adwokaci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *