Prawo spadkowe – o czym warto wiedzieć?

Otrzymanie spadku, choć często związane jest z utratą członka rodziny, bądź przyjaciela, dla wielu z nas okazuje się radosną wiadomością. Nie zawsze jednak spadek przynosi nam same korzyści, a sama procedura, jaką za sobą niesie testament, nie zawsze są proste i przejrzyste. O czym powinniśmy pamiętać, gdy zwróci się do nas prawnik z informacją, że jesteśmy ujęci w testamencie? Gdzie szukać pomocy w radzeniu sobie z biurokracją?

Spadek to dopiero początek

Informacja o spadku, otrzymana pocztą, bądź osobiście przez prawnika to tak naprawdę początek naszej drogi, której zakończeniem będzie otrzymanie świadczenia, pieniężnego bądź rzeczowego. Adwokat z pewnością zechce się z nami spotkać, aby omówić zapisy, dotyczące podziału majątku, warunków wykonania testamentu, terminów związanych z jego przekazaniem, czy zastrzeżeń w nim zawartych. 

Nawet jeśli nasi bliscy zaniedbali sporządzenie testamentu, polskie prawo chroni członków rodziny przed utratą mienia, zapisami w prawie spadkowym – tam znajdziemy między innymi informacji o kolejności dochodzenia do spadku, możliwości nabycia praw spadkowych przez osoby niespokrewnione. Dzieje się to niejako automatycznie, nie musimy nic robić, by zostać ujęci podziałem majątku. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy sporządzony został testament, który może występować zarówno jako testament szczególny, jak i jako testament zwykły. Ten drugi może być sporządzony własnoręcznie lub notarialnie, ten pierwszy natomiast zakłada wyjątki, jak testament ustny lub podróżny. 

Jeśli sytuacja nie jest bardzo prosta i klarowna, warto skorzystać z usług profesjonalisty, jakim jest adwokat prawo spadkowe Gdańsk, który działając w naszym imieniu pomorze nam poukładać skomplikowane zapisy testamentu, lub – co gorsza – jego braku. 

Zachowek i nieuregulowana sytuacja spadkowa

Nie zawsze będziemy mogli zachować całość otrzymanego spadku. Czasem w testamencie pominięci są członkowie rodziny lub inne osoby blisko związane ze spadkodawcą. W takiej sytuacji wchodzą w grę przepisy o zachowku, chroniące najbliższych. Osoby nim objęte mogą zażądać części majątku, w formie finansowej bądź rzeczowej. Takie uprawnienia przysługują zstępnym (czyli dzieciom i wnukom), rodzicom i małżonkowi spadkodawcy.

Jeśli podejrzewamy, że spadek powinien objąć również nas, a zostaliśmy pominięci w testamencie, albo nie został on złożony, powinniśmy wystąpić o postanowienie stwierdzenia nabycia spadku. W takiej sytuacji sąd zbada, kto jest spadkobiercą.

Długi i rezygnacja ze spadku

Jeszcze inna sytuacja może nas spotkać w przypadku, gdy okazuje się, że przypadły nam w udziale długi spadkowe. W takim przypadku, jeśli pozostawiony majątek ma dla nas mniejszą wartość od długów, jakie są związane ze spadkiem, możemy wystąpić o odrzucenie spadku. Mamy na to czas do 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedzieliśmy się o otrzymaniu spadku. Aby uniknąć pomyłek, zobowiązujących nas do przyjęcia na siebie długu, warto skorzystać z pomocy, jaką zaoferuje nam adwokat Poznań prawo spadkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *