Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne!

Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest bardzo mocno karane przez polskie prawo. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich mózg działa wolniej i istnieje większe prawdopodobieństwo, że wydarzy się wypadek. Warto znać prawo i pouczać osoby, które chcą wsiąść do auta po spożyciu alkoholu. Jasne określenie skutków ich czynów, może powstrzymać kogoś przed śmiercią lub wypadkiem.

Stan po użyciu alkoholu vs stan nietrzeźwości

Prawo polskie rozróżnia dwa stany kierującego pojazdem. Stan po użyciu alkoholu jest według prawa wykroczeniem, a stan nietrzeźwości jest przestępstwem. Jak wiadomo wykroczenie jest znacznie łagodniejsze od przestępstwa i dlatego wiele osób nie boi się jeździć po alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi będzie mieściła się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. Jeśli chodzi o wydychane powietrze to w 1 dm3 widełki prezentują się następująco: od 0,1 mg do 0,25 mg.

Stan nietrzeźwości jak łatwo się domyślić występuje, gdy alkohol we krwi przekroczy 0,5 promila, a w wydychanym powietrzu znajduje się ponad 0,25 mg.

Jeżdżenie po użyciu alkoholu

Prawo, które reguluje jeżdżenie po alkoholu do 0,5 promila, znajduje się w kodeksie wykroczeń i jest to art. 87. Mówi ono, że osoba, która jest w stanie po użyciu alkoholu i prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny w wysokości od 50 do 5000 zł. Ponadto sąd, podczas rozprawy powinien dodać zakaz prowadzenia pojazdów, który prowadził oskarżony, podczas popełnienia wykroczenia.

Jeżdżenie w stanie nietrzeźwości

Tak jak było to wspomniane wcześniej, prowadzenie w takim stanie jest przestępstwem, więc ustala je art. 178a§1  Kodeksu karnego. Dokładnie zapis brzmi następująco: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest znacznie poważniejsze, ponieważ można trafić do więzienia na 2 lata. Jest to dość sporo, ponieważ nie musi dojść do żadnego wypadku, a kierowca może dopiero co ruszyć pojazdem.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie partnera https://adwokat24h.pl

Karanie osób wcześniej skazanych

Niestety ale nie zawsze ludzie stosują się do zakazów jakie są im narzucane. Jeśli ktoś, podczas zakazu prowadzenia samochodu, który orzekł sąd wsiądzie do auta lub drugi raz zostanie złapany na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości to grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku jest pewne, że taka osoba trafi do więzienia i powinna ona być znacznie bardziej ostrożna. 

Podsumowując, jazda po alkoholu jest bardzo mocno karcona przez prawo. Każdy kto zostanie złapany musi liczyć się z karą, a nią może być nawet pójście do więzienia. Jeśli ktoś zostanie oskarżony po raz drugi to może mieć pewność, że trafi za kratki nawet do 5 lat. Warto wystrzegać się takiej jazdy, ponieważ to ona jest główną przyczyną śmierci na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *