Kiedy karta pojazdu jest wymagana?

Zakup auta to ważne przedsięwzięcie i nie powinno być lekceważone przez nowych właścicieli. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku samochodów używanych, które powinny zostać poddane starannej kontroli na długo przed podpisaniem umowy. Dotyczy ona nie tylko stanu technicznego pojazdu, lecz także posiadanych przez byłych właścicieli dokumentów. Te stanowią bowiem ważny element już podczas rejestracji samochodu w odpowiednim urzędzie. O jakim dokumencie mowa w szczególności?

Czym jest karta pojazdu?

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1999 roku musi posiadać kartę pojazdu. Jest to nic innego, jak zbiór danych na temat samochodu i posiadających go w przeszłości właścicieli. Ważna karta pojazdu zawiera informacje o danych technicznych pojazdu, o ważniejszych naprawach (np. wymiana silnika), o posiadanych przez samochód numerach rejestracyjnych, a także przeszłych właścicielach. Już podczas pierwszych oględzin pojazdu powinno się więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada on kartę pojazdu. Gra ona bowiem ważną rolę. Jaką?

Ważny dokument przy rejestracji

Niedoświadczeni kierowcy sądzą, że najważniejszymi dokumentami samochodu są jedynie te, które okazywać muszą oni podczas kontroli policyjnej. Tymczasem prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC nie mają znaczenia, gdy auto nie posiada karty pojazdu. Dokument ten jest bardzo istotny podczas rejestrowania auta przez nowych właścicieli. Bez niego działanie to się nie odbędzie, a warto pamiętać, że nowy posiadacz samochodu ma 30 dni na rejestrację auta od momentu jego zakupu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *