Urlop ojcowski – kiedy będzie przysługiwał?

O urlop ojcowski ubiegać mogą się wszyscy mężczyźni, którzy zostali ojcami. Wiadomo, że w takich sytuacjach panowie nie za bardzo myślą o powrocie do pracy, bo chcą jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Oczywiście trzeba przestrzegać pewnych zasad, jeśli chce się taki urlop otrzymać. W innych przypadkach można się po prostu obejść smakiem.

Na jakich zasadach przyznawany jest urlop ojcowski?

Urlopu ojcowskiego udziela się tatom, którzy mają dzieci, które nie ukończyły jeszcze 24. miesiąca życia. Poza tym o taki urlop mogą występować ojcowie, którym dziecko zostało przysposobione przez Sąd. Ma się jednak na to zaledwie dwa lata od wydania decyzji, poza tym dziecko nie może przekroczyć wtedy 7. roku życia. 

Jak długo będzie trwał urlop ojcowski?

Urlopu ojcowskiego wcale nie ma zbyt dużo. Niektórzy wychodzą z założenia, że może to być nawet kilka miesięcy, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Ojcowie mogą skorzystać z 14-dniowego urlopu i ani dnia więcej. Istnieje jednak opcja podzielenia takiego urlopu na dwie tury np. po 7 dni.

Wypełnienie wniosku

Każdy ojciec, który chce uzyskać taki urlop powinien jak najszybciej wypełnić taki wniosek. Można to zrobić:

  • samemu,
  • z pomocą pełnomocnika.

Ta druga opcja jest niekiedy korzystniejsza, ponieważ prawnicy dobrze się na tym znają i nie popełnią przy ich tworzeniu żadnego błędu. W niektórych zakładach pracy ojcowie mogą dostać gotowe wnioski do wypełnienia, w innych przypadkach trzeba je pobrać z Internetu i złożyć potem w swoim zakładzie pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *