Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron to zdecydowanie najszybsza forma rozstania się z pracownikami, których nie chce się więcej zatrudniać w swojej firmie. Oczywiście może być to spowodowane wieloma różnymi czynnikami, jednak nie zawsze opłaca się zwalniać pracownika dyscyplinarnie. Lepiej sprawę załatwić polubownie, skorzysta na tym każda ze stron.

Kiedy dojdzie do rozwiązania umowy?

Do rozwiązania umowy dojdzie wtedy, kiedy za stosowne uznają to pracodawca, jak i pracownik. W związku z tym umowa może zostać rozwiązana:

  • tego samego dnia,
  • za kilkanaście dni,
  • za kilka miesięcy.

Zależne jest to od dogadania się pomiędzy obiema stronami, więc nie da się tego jasno określić.

Kto może wystąpić o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?

O rozwiązanie umowy może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Oczywiście druga ze stron musi to zaakceptować, w innym przypadku do rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie dojdzie i sprawa prawdopodobnie trafi do Sądu Pracy. 

Formalne zawarcie porozumienia

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że gdy strony się między sobą porozumieją trzeba formalnie zawrzeć porozumienie. Wtedy obie strony składają takie same oświadczenia mówiące o tym, że umowa przestaje obowiązywać. Można to uczynić również w formie ustnej, jest to tak samo ważne w zakresie prawnym, jak spisanie oświadczenia w formie pisemnej. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie zawsze może poprosić o pomoc adwokata specjalizującego się w prawie pracy, aby pomógł on danej osobie przejść przez ten proces. 

https://pewny-prawnik.pl/blog/74/rozwiazanie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *