Jak funkcjonuje rozwiązanie umowy o pracę?

Wydawać by się mogło, że samo rozpoczęcie stosunku pracy to najtrudniejszy czas w życiu zawodowym. Tymczasem także w jego trakcie warto pamiętać o obowiązujących prawach i obowiązkach. Dotyczą one przede wszystkim możliwości zakończenia stosunku pracy zarówno przez zatrudnionego, jak i jego pracodawcę. Te mogą być bowiem różne i w zależności od wyboru niosą za sobą określone konsekwencje. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj ustania stosunku pracy warto dowiedzieć się o nich więcej.


Porozumienie stron, czy wypowiedzenie?


Możliwości stojących przed pracownikiem planującym odejść z zakładu pracy jest kilka. Może on zdecydować się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron lub złożyć wypowiedzenie w odpowiednim dziale firmy. Uważa się, że rozwiązanie zatrudnienia za porozumieniem jest o tyle korzystne, że nie powoduje konfliktu na linii pracownik- pracodawca. Warto pamiętać jednak, że aby ta forma doszła do skutku zgodę wyrazić muszą obie strony podpisywanego dokumentu. Zarówno wypowiedzenie, jak i rozwiązanie umowy za porozumieniem można napisać samodzielnie, na bazie druków dostępnych w Internecie.


Wady i zalety rozwiązania umowy za porozumieniem


Choć rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest częściej wybierane przez pracodawców i pracowników, to nie oznacza ono niesienia jedynie zalet. Do podstawowych wad należy brak dni na poszukiwanie nowej pracy, a także brak obowiązku zachowania okresu wypowiedzenia. Zaletami jest niewątpliwie brak konfliktu z pracodawcą, a także ustalenie pożądanej daty ustania stosunku pracy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *