Pracodawca nie może Cię wyrzucić z dnia na dzień

Praca na podstawie umowy o pracę to dla bardzo wielu Polaków podstawa stabilizacji życiowej i od lat praktykują oni właśnie taką formę stosunków z pracodawcą. Co prawda nie jest to umowa nie do zerwania, jednakże poza przypadkami skrajnymi chroni ona interesy zarówno pracodawcy jak i pracownika i nie może być zerwana od razu, bez podania przyczyny.

 

Sposoby rozwiązania umowy o pracę

 

Generalnie rozróżniamy trzy najpopularniejsze metody rozwiązania umowy o pracę. Pierwsza z nich to zwolnienie dyscyplinarne następujące w konsekwencji rażącego naruszenia dyscypliny służbowej i niespełniania obowiązków służbowych. Drugim sposobem jest wypowiedzenie umowy   o różnych zależnie od stażu pracy długościach okresu wypowiedzenia. Dochodzi do tego także rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Oprócz rozwiązania za porozumieniem stron, zawsze powinniśmy uzyskać powód zwolnienia przez pracodawcę, lub w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy przez nas, podać pracodawcy powód faktyczny. Przyczyna faktyczna zwolnienia podawana przez pracodawcę jest obowiązkiem ustawowym.

 

Na co uważać kiedy kończymy pracę

 

Przede wszystkim, jak zostało wyżej napisane, należy wziąć pod uwagę powód zwolnienia. Nie zawsze wypowiedzenie wynika z niezadowolenia szefa z naszej pracy, bardzo często kondycja firmy lub zmiana procesów produkcyjnych, z której to bezpośrednio wynika wygaszenie pewnych etatów. Zwolnienie dyscyplinarne to ostateczność i bardzo często sądy uchylają ten środek. Nie można pod żadnym pozorem dać wcisnąć sobie takiego wypowiedzenia, kiedy to mamy świadomość dobrze wykonywanej pracy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *