darowizna

Darowizna a zgłoszenie do US

Darowizna wcale nie jest rzadkim zjawiskiem, jednak wiele osób w dalszym ciągu ma problem ze zidentyfikowaniem obowiązków, jakie mogą ciążyć na ewentualnym obdarowanym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w określonych przypadkach od darowizny również trzeba zapłacić podatek – w końcu jest to również nasz przychód.

Kiedy trzeba zgłosić darowiznę do US?

Co do zasady, darowizna jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Nie trzeba się jednak przesadnie martwić – istnieje wiele sytuacji, w których podatku nie zapłacimy. Czasem niewymagane jest nawet zgłoszenie darowizny. Taką „okolicznością łagodzącą” jest darowizna nieprzekraczająca kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn. Osoby obdarowane w kręgu najbliższej rodziny, aby uniknąć opodatkowania muszą złożyć do Urzędu Skarbowego zgłoszenie darowizny, wypełniając specjalny formularz.

Kwota zwolniona z opodatkowania

To, ile pieniędzy możemy przyjąć w prezencie bez konieczności martwienia się o podatki, zależy od tego, od kogo je otrzymujemy. Warto również wiedzieć, że kwota wolna dotyczy darowizn od jednej osoby w ciągu pięciu lat (liczymy od roku poprzedzającego ten rok, w którym dokonano ostatniej darowizny). Do limitu wliczają się również spadki. Warto zatem na bieżąco monitorować, czy nie przekroczyliśmy kwoty wolnej. W kwestii darowizn obowiązuje podział na trzy grupy podatkowe, które powstały na skutek określenia stopnia pokrewieństwa. Do grupy pierwszej zalicza się najbliższych członków rodziny, do drugiej dalszych, a do trzeciej pozostałe osoby. W ten sposób najwyższa kwota zwolniona z podatku od spadków i darowizn wynosi 9637 złotych, a najniższa 4902 złote.

Najbliższa rodzina – grupa „0”

W grupie pierwszej wyszczególnia się, tak zwaną, grupę zerową, która może uniknąć opodatkowania bez względu na wysokość otrzymanej darowizny, pod warunkiem, że poinformuje Urząd Skarbowy o fakcie jej otrzymania na odpowiednim druku. Zgłoszenie darowizny musi w tym przypadku nastąpić w ciągu pół roku od daty otrzymania darowizny. Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, to w celu skorzystania ze zwolnienia muszą one być przelane na rachunek bankowy obdarowanego lub za pomocą przekazu pocztowego. Zgłoszenie darowizny w grupie 0 nie jest wymagane, jeżeli dokonujemy jej z wykorzystaniem aktu notarialnego.

Jeżeli nie dopełnimy obowiązków związanych ze zwolnieniem, utracimy do niego prawo, a co za tym idzie – będziemy musieli zapłacić podatek. Warto zatem monitorować na bieżąco swoje sprawy finansowe, aby móc uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *