darowizna

Darowizna a zgłoszenie do US

Darowizna wcale nie jest rzadkim zjawiskiem, jednak wiele osób w dalszym ciągu ma problem ze zidentyfikowaniem obowiązków, jakie mogą ciążyć na ewentualnym obdarowanym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w określonych przypadkach od darowizny również trzeba zapłacić podatek – w końcu jest to również nasz przychód.

Kiedy trzeba zgłosić darowiznę do US?

Co do zasady, darowizna jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Nie trzeba się jednak przesadnie martwić – istnieje wiele sytuacji, w których podatku nie zapłacimy. Czasem niewymagane jest nawet zgłoszenie darowizny. Taką „okolicznością łagodzącą” jest darowizna nieprzekraczająca kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn. Osoby obdarowane w kręgu najbliższej rodziny, aby uniknąć opodatkowania muszą złożyć do Urzędu Skarbowego zgłoszenie darowizny, wypełniając specjalny formularz.

Kwota zwolniona z opodatkowania

To, ile pieniędzy możemy przyjąć w prezencie bez konieczności martwienia się o podatki, zależy od tego, od kogo je otrzymujemy. Warto również wiedzieć, że kwota wolna dotyczy darowizn od jednej osoby w ciągu pięciu lat (liczymy od roku poprzedzającego ten rok, w którym dokonano ostatniej darowizny). Do limitu wliczają się również spadki. Warto zatem na bieżąco monitorować, czy nie przekroczyliśmy kwoty wolnej. W kwestii darowizn obowiązuje podział na trzy grupy podatkowe, które powstały na skutek określenia stopnia pokrewieństwa. Do grupy pierwszej zalicza się najbliższych członków rodziny, do drugiej dalszych, a do trzeciej pozostałe osoby. W ten sposób najwyższa kwota zwolniona z podatku od spadków i darowizn wynosi 9637 złotych, a najniższa 4902 złote.

Najbliższa rodzina – grupa „0”

W grupie pierwszej wyszczególnia się, tak zwaną, grupę zerową, która może uniknąć opodatkowania bez względu na wysokość otrzymanej darowizny, pod warunkiem, że poinformuje Urząd Skarbowy o fakcie jej otrzymania na odpowiednim druku. Zgłoszenie darowizny musi w tym przypadku nastąpić w ciągu pół roku od daty otrzymania darowizny. Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, to w celu skorzystania ze zwolnienia muszą one być przelane na rachunek bankowy obdarowanego lub za pomocą przekazu pocztowego. Zgłoszenie darowizny w grupie 0 nie jest wymagane, jeżeli dokonujemy jej z wykorzystaniem aktu notarialnego.

Jeżeli nie dopełnimy obowiązków związanych ze zwolnieniem, utracimy do niego prawo, a co za tym idzie – będziemy musieli zapłacić podatek. Warto zatem monitorować na bieżąco swoje sprawy finansowe, aby móc uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *