Poznajemy swoje prawa - wypowiedzenie

Poznajemy swoje prawa – wypowiedzenie

Ważną kwestią w zatrudnianiu pracowników jest odpowiednie dbanie o ich prawa. Mowa tu oczywiście nie tylko o ustalonym wynagrodzeniu, lecz także o świadczeniach urlopowych, czy okresie przysługującym podczas wypowiedzenia umowy o pracę.

W artykule skupiamy się szczególnie na ostatnim z wymienionych elementów zatrudnienia, a więc na kwestii ustania stosunku pracy. Na jakich zasadach jest przyznawane oraz czy samo otrzymanie wypowiedzenia oznacza koniec pracy?

Obowiązujące terminy

Przede wszystkim wypowiedzenie umowy o pracę musi zostać podparte odpowiednim powodem zwolnienia, zrozumiałym dla pracownika. Samo otrzymanie dokumentu nie oznacza także, że stosunek pracy ustaje z dniem jego otrzymania. W polskim prawie widnieją zapisy, mówiące o tym, iż pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje okres wypowiedzenia zależny od stażu pracy. W przypadku umowy na czas nieokreślony jest to od 2 tygodni w przypadku pracy poniżej 6 miesięcy, poprzez 1 miesiąc w przypadku pracy między 6 miesięcy- 3 lata, aż do 3 miesięcy podczas pracy powyżej 3 lat. Dopiero po tych okresach następuje całkowite zaprzestanie wykonywania pracy.

Sprawdź, jak wygląda wypowiedzenie

Jeszcze w trakcie trwania pracy warto zapoznać się z wyglądem dokumentu, powodującego ustanie zatrudnienia. W tym celu najlepiej wejść na strony prawnicze i w wyszukiwarce szukać haseł wypowiedzenie umowy o pracę wzór. Wówczas zdobędziesz pewność, że dokument, który przed nos przekłada Ci pracodawca ma umocowanie prawne i posiada wszelkie, niezbędne elementy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *