Czy dziadkowie mogą płacić alimenty?

Chyba każdy z nas zna osobę, która płaci alimenty lub je uzyskuje – na przykład od współmałżonka po rozwodzie na wspólne dziecko. Jest to najposzechniejszy przykład, jednak świadczenie to może być płacone także rodzicom przez dzieci, czy pasierbom przez macochy lub ojczymów. Innym przykładem jest świadczenie alimentacyjne dziadków na rzecz wnuków. Kiedy i na jakich zasadach jest ono przyznawane?

Kiedy dziecko może wystąpić o alimenty od dziadków?

Jak stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko może wystąpić do dziadków o płacenie tzw. alimentów uzupełniających. Ich istotą jest finansowe wsparcie dziecka, jeśli jego rodzice nie żyją lub jeśli nie są zdolni do spełnienia finansowych zobowiązań, wynikających z opieki nad dzieckiem. Drugim warunkiem jest fakt życia małoletniego w niedostatku. Innymi słowy, jeśli dziecko doświadcza nienależytej opieki finansowej ze strony rodzica lub rodzic nie żyje – wówczas sąd może zasądzić alimenty od dziadków.

Jeśli rodzic żyje

W sytuacji kiedy rodzic (lub rodzice) dziecka żyją, jednak nie są w stanie zapewnić mu należytych warunków życia (mowa o najbardziej podstawowych potrzebach dziecka, jak na przykład jedzenie, ubrania a nawet przybory szkolne) rodzic może wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na korzyść dziecka.

Należy jednak pamiętać, że dziadkowie nie muszą z łatwością zgodzić się na utrzymywanie wnuczka. Dlatego występując o alimenty uzupełniające od dziadków, warto skorzystać z usług prawnych. Podobnymi sprawami zajmuje się na przykład kancelaria w Częstochowie Brodziak-Grzyb.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *