Górnicy i ich wynagradzanie

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że górnikom za ich pracę należy się wielki szacunek. Codzienny wysiłek pod ziemią wymaga bowiem wielkiej odwagi i siły fizycznej. To z kolei oznacza, że osoby decydujące się na ten wymagający zawód nie wykonują go za darmo. Co prawda istnieje wiele świadczeń, które zarządy kopalń powinny spełnić w stosunku do górników, jednakże już dziś istnieje kilka, o których warto porozmawiać. Jakie przywileje górnicze funkcjonują w Polsce?

 

Wynagrodzenie pieniężne

 

Podstawowym wynagrodzeniem za pracę górników są świadczenia pieniężne. Oprócz pensji podstawowej pracownicy kopalń otrzymują szereg dodatków, które rekompensują im pracę pod ziemią. Należą do nich między innymi nagrody z okazji Dnia Górnika, ekwiwalent Barbórkowy, czy czternasta pensja. Oprócz tego górnicy otrzymują dodatki funkcyjne, nagrody jubileuszowe, czy dopłaty na wyprawki szkolne. Nie oznacza to jednak, że pieniądze odzwierciedlają wysiłek wkładany w pracę pod ziemią, dlatego też związki zawodowe stale walczą o powiększenie tych świadczeń. Co należy się górnikom poza pieniędzmi?

 

Wynagrodzenia niepieniężne

 

Oprócz świadczeń pieniężnych górnikom przysługuje także szereg dodatków niepieniężnych. Wśród nich wymienić można przede wszystkim zwroty za koszty podróży oraz dodatkowe dni urlopu. Rodzina górnika może bowiem uzyskać zwrot za koszt biletu przejazdu pociągiem, wykorzystany w celach wypoczynkowych. Pracownik kopalni może także wykorzystać dodatkowe 8 dni urlopu po 10 latach pracy oraz skorzystać z posiłku regeneracyjnego.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *