Umowa o pracę na czas nieokreślony a wypowiedzenie zmieniające

Większość osób na rynku pracy prędzej czy późnej spotka się z sytuacją, w której przyjdzie jej złożyć lub przyjąć wypowiedzenie. Zdarzają się sytuacje, w których pracodawca może przedłożyć tzw. wypowiedzenie zmieniające. Czego dotyczy ten termin i jak zachować się w sytuacji otrzymania takiego dokumentu?

Czym jest wypowiedzenie zmieniające?

Jest to najprostsza forma doprowadzenia do porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Zgodnie z przepisami, ma on możliwość zmiany warunków pracy lub płacy w dowolnym momencie okresu zatrudnienia danego pracownika. Umożliwia to zarówno umowa na czas nieokreślony, jak i terminowa.

Zdarza się, że zatrudniony nie chce zgodzić się na zmianę warunków. W tej sytuacji pracodawca może wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające. Tryb skutecznego wręczania wypowiedzenia zmieniającego jest taki sam, jak zwykłego wypowiedzenia umowy.

Przyjęcie lub odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego

Każde tego typu wypowiedzenie zawierać powinno krótkie pouczenie, w którym opisano termin przyjęcia lub odrzucenia jego warunków. Z zasady termin na to upływa w połowie okresu wypowiedzenia. Co ważne, to drugie wiąże się z przekształceniem wypowiedzenia zmieniającego w definitywne. Inaczej mówiąc, zgoda na zmianę warunków jest zwykle równoznaczna z możliwością dalszej pracy.

Tylko siedem dni na odwołanie od wypowiedzenia

Ważną kwestią w przypadku otrzymania wypowiedzenia zmieniającego jest reakcja pracownika. Do połowy okresu wypowiedzenia ma on prawo do odrzucenia zaproponowanych nowych warunków pracy, natomiast przez siedem dni od chwili otrzymania wypowiedzenia może on się od niego odwołać – czyli zaskarżyć pracodawcę do sądu pracy – i zakwestionować propozycję pracodawcy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *